GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 4765497
*
nr 476 5497
Porslin
Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, 18 del
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 juli 2007
kl 17:07:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/7 15:39:31
1
350 kr
14/7 13:39:29
2
400 kr
16/7 09:17:01
3
450 kr
16/7 14:19:06
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle röd rubin keramik porslin
-
3140 Bordslampfot
1800-tal, Frankrike, porslin / metall, fd Fotogen...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:41
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:42
-
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:19
-
3216 Skål
porslin, Kina, blåvit. Diameter: 14,7 cm, höjd: 6 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:22
-
4031 Skål på fot
omkring 1900, Porslin, mässing. Diameter: 16 cm. L..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:08
-
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:24
*
Porslin
nr 476 5497
Porslin
Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, 18 del
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 juli 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/7 15:39:31 | 1 | 350 kr |
14/7 13:39:29 | 2 | 400 kr |
16/7 09:17:01 | 3 | 450 kr |
16/7 14:19:06 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle röd rubin keramik porslin
-
3140 Bordslampfot
1800-tal, Frankrike, porslin / metall, fd Fotogen...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:41 -
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:42 -
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:19
-
3216 Skål
porslin, Kina, blåvit. Diameter: 14,7 cm, höjd: 6 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:22 -
4031 Skål på fot
omkring 1900, Porslin, mässing. Diameter: 16 cm. L..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:08 -
4073 Skrivställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:24